Çocuk Allerji Uzmanlığı Derhal Kaldırılmalı!!!

Son günlerde çocuk allerj uzmanlığının kaldırılmasına yönelik çok büyük çaba var. Kulak burun boğaz uzmanları alerjik nezleye bakmak istiyor. Dermatologlar egzema ve ürtikere bakmak istiyor. Göğüs hastalıkları ise astıma bakmak istiyor. Daha da önemlisi çocuklardaki hastalık grubu ne olursa olsun ister astım ister alerjik nezle, ister egzema olsun hem göğüs hastalıkları hem de dermatologlar allerji testlerini  yapıyor.  Allerji testlerini çocuk alerji uzmanları 0-18 yaş grubuna yaparken dermatologlar ve göğüs hastalıkları uzmanları 0-999 yaş sınırındaki hastalara test yapabiliyor. Yani çocuk alerji uzmanlarından kat ve kat daha yetkililer.

 

İmmünoloji uzmanları ise durduk yer alerji uzmanlığı da verildi. Durduk yere immunolog nasıl alerji uzmanı olduğunu da anlamış değilim. Hem de siyasetciler kanunla immunologlar alerji uzmanı, alerji uzmanları da immunolog olmuştur dercesine kanun bile çıkardılar. Yakında radyologlar kadın doğum uzmanı  da olmuştur diye kanun çıkarlarsa şaşmayın. Ne de olsa ultrason yapıyorlar. Geriye bir doğum mu kaldı ? Zaten pratistenin de doğum yaptırma yetkisi var.

 

Peki çocuk alerji uzmanları hangi hasta grubuna bakacağını ben anlayamadım. Çocuk alerji uzmanlığının asıl baktığı hastalık grubu nedir? Çünkü geriye bir şey kalmadı. Pardon heriditer anjioödem kalmış. Bu hastalık da zaten yok denecek kadar az. Bu yüzden 3 yıl yandal ve 2 yıl zorunlu hizmet yapılması sanırım devletin kaynaklarının kötüye kullanılması oluyor.  Bu yüzden derhal çocuk alerji uzmanlığı kalkmıştır diye kanun çıksın.Yorum sizin.

 

Doç. Dr. Ahmet AKÇAY

Çocuk Allerjisi Uzmanı

MEDİMAGAZİN OKUYUCU KÖŞESİ

Benzer yazılar

2023-TUS 1. Dönem: Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı

2023-TUS 1. Dönem Sınavı ile 2023-STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem Sınavı: Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı …

Bir cevap yazın