YAN DAL VE MECBURİ HİZMET

Yan dal sınavına  girmek için mecburi  hizmet yapmış olmak şartmı?

Mecburi hizmeti yaparken yan dal sınavına girilebilinir mi?

Yan dal sınavına girebilmek için mecburi hizmet yapmak şartı yoktur.
Uzman olduktan sonra mecburiyi hiç gitmeyip yada gidip istifa ederek yan dal sınavına girebilirsiniz. Aynen pratisyenlik ve Tus gibi düşünebilirsiniz.
Yandal uzmanlarıda normal asistan vasfında uzmanlık öğrencisi gibi şartlarda yan dallarını yapmaktadırlar…

 

05.07.2005 tarih ve 25866 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5371 sayılı Kanun’un 5.Ek maddesi hükmüne göre, uzman tabipler, Devlet hizmeti yükümlülüklerine başlamadan veyatamamlamadan katılabilir ve uzmanlık eğitimine başlayabilirler. 5371 sayılı Kanunun ek madde 5’inde“birden fazla uzmanlık veya yan dal uzmanlık eğitimine başlanabilmesi için devlet hizmetiyükümlülüğünün tamamlanması şarttır.” denilmektedir. Bu nedenle YDUS ile bir ana dalkontenjanına yerleştirilecek uzmanların tamamlamadığı devlet hizmet yükümlülükleribulunmamalıdır.