Anasayfa / YDUS GÜNCEL / 2012 YDUS / Yandalcılara yapılan zulüm bitmiyor!!

Yandalcılara yapılan zulüm bitmiyor!!

Sağlık bakanlığı şubat ayında yayınladığı özel hastaneler yönetmeliğinde değişiklik yapilmasina dair yönetmelikle yandalcıların özel hastanelerde çalışmasına engel koydu. Hatta yandal yapan hekimin ana dalında çalışmasına da engel koydu.

 

11 Eylül 2012’de çıkan yönetmelikte “Çalışanların işten ayrılışları, en geç beş iş günü içinde müdürlüğe bildirilir ve çalışma belgesi iptal edilir. Ayrılanın yerine aynı uzmanlık dalında hekim başlatılabilir. Yan dal uzmanlığı bulunanlar ise, ancak kuruluşun o yan dal uzmanlığında kadrosu bulunması halinde başlatılabilir”  denilmektedir.

 

Sağlık Bakanlığı bu yönetmelikle  yandal yapan uzmanların kendi mesleklerini özel hastanelerde yapmalarını engellenmeye ve hatta ana dalda uzmanlık yapmalarına da engelledi. Çünkü hiçbir özel hastanede yandal kadroları yok veya yok denecek kadar az. Peki yandal kadrolarını kim veriyor. Tabiyki Sağlık Bakanlığı. Sağlık Bakanlığı bir kaç zincir hastaneye yandal kadrosu verip planlama yapıyoprum diyecek ve hem zincir hastanelere çok ucuza yandal uzmanı sağlanmaış olacak hem de geriye kalanların da develet hastaneleri ve üniversite hasateneelrinde çalışmaları sağlanarak yandal uzmanlarına ölesiye zorunlu hizmet yaptırılacak.

 

Yani Sağlık bakanlığı 3 yıl yandal yapıp 2 yıl mecburi hizmet yapan ömür boyu devlet hastane ve üniversitelerinde kısmi zorunlu hizmet yapmaları veya zincir hasnalerine verilecek br iki kadroya düşük ücretle çalışmşarı sağlanmaya çaşılıyor. Bir devi ne kadar emek verirsen o kadar cefa çekersin mantığı var.

 

Sonuç olarak kasımda yapılacak yandal uzmanlarının morelleri bozulmasın ama Sağlık bakanlığı malesef yandal uzmanlarını cexzalandırma yolunu seçmiş durumda. Örneğin çocuk doktoru olup endokrinoloji yandalı yaparsanız artık çocuk doktoru olarak özel hastanede çalışmanız mümkün değil haberiniz ola.

 

Yandalcı

2.130 okuma

Benzer yazılar

2019-YDUS Sınava Giriş Belgeleri Açıklandı

22 Aralık 2019 tarihinde uygulanacak olan 2019 Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavına (2019-YDUS) başvuran adayların, sınava ...

Bir cevap yazın