2011 – YDUS İZLENİMLERİ

Dahiliye Uzmanı Uz.Dr.Erdinç NAYIR‘ın kaleminden “2011 YDUS İLENİMLERİ” adlı köşe yazısı…

Sevgili okurlarım,

Size bu yazımda 16 Temmuz 2011 tarihinde ÖSYM tarafından yapılan yan dal uzmanlık sınavı (YDUS) ile alakalı (özellikle iç hastalıklarında) dikkat çekici izlenimleri aktaracağım.

Aşağıdaki tabloda da gördüğünüz üzere toplamda 10 branşta yan dal uzmanlık sınavı yapıldı ve sonuçlar açıklandı.

 

Evet, sınav sonuçları açıklandı ve yine ÖSYM tarafından bazı soruların üstü örtüldü. Neden böyle söylediğimi sınava giren kişiler çok iyi bilirler, hatalı soruları düzeltmeden sonuçları açıkladılar.

İç Hastalıkları dışında diğer branşlar hakkında net konuşmak istemiyorum. Genel cerrahi ve pediatri dallarında sınava giren meslektaşlarımdan aldığım bilgi sonucunda yanlış sorular olduğu ve bunların bir kısmının düzeltilmediği yönündeydi. Fakat İç Hastalıkları konusunda çok net konuşabilirim.

İç Hastalıkları sınavında geçmiş yıllarda yapılan toplam 7 sınavda ortalamalar 60-62 civarıdır. Bu sınavdaki ortalamaya tablodan bakarmısınız, 51.8’e gerilemiş. Geçmiş yıllara göre zor bir sınavdı. Zorluğu konusunda herhangi bir şey söylemiyorum. 60-62’den 51’e gerilemesi ile birlikte girenlerin ortalama 300-350 kişinin 50 puanı geçememesi sonucu sınavın zor olduğunu değerlendirebiliriz. Soruların, geçmiş yıllar ile kıyaslandığında zor olduğu çok net görülüyor. Zorluğu konusunda ÖSYM’yi eleştirmiyorum, kendi tercihleridir, sonuçta bir eleme ve sıralama sınavı yaptılar. Ama sorularının çok net olması, doğru olması şarttır!

İç Hastalıkları’nda toplamda 10’a yakın tartışmalı soru vardı. Bu soruların toplamda en az 6 tanesi çok net bir şekilde textbook bilgileri ışığında yanlış soruydu. Peki itiraz edilmedi mi? Edildi tabi ki. Ben şahsen toplamda 6 tane soruya textbook bilgileriyle itiraz ettim ve birçok meslektaşım da İç Hastalıkları’nda bazı sorulara itiraz ettiler. Peki sonuç nedir? Tabiki tahmin ettiğiniz gibi, değişen bir şey olmadı.

ÖSYM’nin yaptığı bu sınavda daha önceki açıklamalarına göre sorular textbooklardan hazırlanıyor, peki cevapları textbooklarla karşılaştırdığımızda neden tezatlıklar oluyor.  İşin bir komik yanı da 6 tane sorunun yanlış olduğunu iddia ettiğim dilekçeme karşılık olarak gönderdikleri yazıda benim itiraz ettiğim sorularla alakalı bir tek kelime bile geçmiyordu. Bana gönderdikleri yazıda İç Hastalıkları haricinde bazı branşlarda değişiklik yaptıkları sorulardan bahsediliyordu. Onlar halbuki beni ilgilendirmiyordu, ben kadın doğum veya göğüs hastalıkları sorularına itiraz etmedim. Bana gönderdikleri yazıyı okuduktan sonra aklıma şu soru geldi: Benim dilekçemi okumadılar mı?

Bir önceki İç Hastalıkları YDUS’unda  5 soru, bu son yapılan sınavda en az 6 soru textbook kanıtlarına dayanarak yanlıştır. Peki ne oldu şimdi, üstü kapandı, yerleştirme sonuçları açıklandı. Bu sınava giren birçok kişinin hakkı yenmiş oldu. Hayatının çizgisini buna bağlamış birçok hekim arkadaşımın düzeni alt üst oldu. Hekim arkadaşlarımın umutları bir yıl sonra yapılacak sınava kaldı.

Sınav zor olabilir, textbookta yazan herhangi bir bilgi sorulabilir. Ama sorular yanlış olmamalıdır !!!

İlginç bir diğer durum da yabancı uyruklu hekimlere açılan kadro sayısı ve yerleşenlerdir. En son TUS başvurularında yabancı uyruklu hekimler için açılmış yüksek kadro sayısı tepki çekmişti. YDUS’da durum nasıldı, merak ettiniz mi hiç? 2011 YDUS tercih kılavuzuna göre sınav yapılan tüm branşlarda toplamda 97 kadro ayrılmış ve yerleşenlerin sayısı sadece 2 !!! Kadrolara dikkat edecek olursanız, birçok TC vatandaşı meslektaşımın seçmek isteyeceği bazı hastanelerin branşları sadece yabancı uyruklu hekimlere açılmış. O kadrolara giren oldu mu, tabi ki hayır. 97 kadrodan sadece 2 kişi bu kadroları kullanabildi. Bu noktada da birçok TC vatandaşı hekim arkadaşım madur oldu.  

Yerleştirme sonuçlarının sayısal bilgileri aşağıda verilmiştir:

 

Yan dal sınavında istediği sonucu alan, istediği yere yerleşen tüm meslektaşlarımı tebrik ederim, bende istediğim sonuca ulaştım ama yanlış soruların yer aldığı bir sınav, bana göre hiçbir zaman adaletli bir sınav değildir ve ciddi emekler vererek bu sınava hazırlanan meslektaşlarıma böyle bir sınav layık görülmemelidir.

ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda mutlaka sorular hatasız olmalıdır ve soruların cevapları kaynaklarıyla birlikte açıklanmalıdır.

2012 yan dal uzmanlık sınavına hazırlanan tüm meslektaşlarıma başarılar dilerim, umarım daha adaletli ve hatasız bir sınav olur.

Sevgi ve saygılarımla…

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

 http://www.erdincnayir.com/index.php/tus-kose-yazilari/277-2011-ydus-izlenimleri

Benzer yazılar

2022 YDUS Sınav Takvimi Açıklandı

Başvuru tarihi: 11.10.2022 – 19.10.2022 Geç Başvuru Tarihi: 16.11.2022 Sınav Tarihi: 18.12.2022  

Bir cevap yazın