6 aydır Başasistanlık sözlü sınavı neden yapılmıyor?

Sağlık Bakanlığı Ocak ayında yaptığı Başasistanlık Sınavının sözlü sınavı 6 aydır yapılmıyor. Yalaşık 600 hekimin katılması beklenen sınavın ne zaman yapılacağı hakkında bir bilgi yok.

Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri Başasistanlık Atama Sınavı 11 Ocak 2015 tarihinde yapıldı. Sonuçlar Şubat ayında Bakanlığın web sitesinden duyuruldu. Yazılı bilim sınavının ardından atama yapılabilimesi için sözlü sınav yapılması gerekiyor.

Bakanlık,Sözlü bilim sınavına, yazılı bilim sınavından 60 ve üzeri puan alacak adaylar katılacağını açıklarken Sözlü sınav tarihinin, yazılı bilim sınavının bütün aşamaları ile birlikte sonuçlandırılması sonrasında Bakanlık internet sayfasından adaylara ayrıca duyurulacağını belirtti. Ancak Haziran ayına gelinmesine rağmen henüz netleşen bir durum yok.

Şubat ayından beri sözlü sınavın yapılacağını bekleyen adaylara resmi bir açıklama yapılmazken adayların Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden ‘gayrıresmi’ aldıkları bilgilerde  sözlü sınavın önce Mayıs, sonra da ‘seçimden sonra’ yapılacağı söylendi. Şimdi ise bazı adaylara Eylül-Ekim denirken çoğu aday Bakalıktan muhatab bile bulamadıklarından şikayet ediyor.

Sözlü sınava girecek yaklaşık 600 hekim olduğu tahmin edilirken, hekimler  yaptıkları açıklamada, aileleriyle ilgili düzenleme yapamadıklarını, bir çok fedakarlıkla girdikleri sınavın bu kadar ‘vurdumduymaz’ yürütülmemesi gerektiğini ifade etti. Belirsizlik duygusunun psikolojilerini olumsuz etkilediğini belirten adaylar, Sağlık Bakanından sorunlarına çözüm bulmasını istedi.

Benzer yazılar

Yandal avantaj ve dezavantajları?

Yandal yapmanın avantaj ve dezavantajları nedir? Neden yandal yapmayı düşünüyorsunuz? İşte üyelerimizin düşünceleri…