Burası Türkiye Demeye Devam

Yarın sabah kalktığınızda dünyada, ülkemizde neler olacağını biliyor musunuz? Tabiî ki yarını bilemeyiz. Ama yarını az çok nasıl yaşayacağız ve neler yapacağız biliriz.

Her gün kendi hayatımızda ve ülkemizde gelişmeler oluyor. Bu gelişmelerle günleri, ayları, yılları geçiriyoruz.

Yukarda kurduğum cümleler çok doğal bir durum ama bazı durumlar vardır ki belli bir düzende, tarihte ve disiplinde olması gerekmektedir.

Örneğin bunlardan biri: Sınav Tarihleri
 

Biz hekimlerin girdikleri TUS ve YDUS, hayatımızı ciddi anlamda etkileyen sınavlardır. Birçok insan bu tarihlere göre hayatını planlamakta ve düzenlemektedir.

Bizler için çok önemli olan bu sınavların tarihleri de doğal olarak çok önemlidir.

Bir sabah kalkıyorsunuz ve ciddi fedakarlıklar vererek aylardır, yıllardır  hazırlandığınız sınavın tarihi birden değiştiriliyor. Sadece sınav tarihi değil değişen, o sınava hazırlanan kişinin hayatı da ciddi anlamda değişiyor.

Dahiliye uzmanı oldum ve yan dal sınavına hazırlanıyordum. Bir sabah güzel ülkeme uyandığımda yeni bir gelişmeyle karşılaştım. Senede iki defa yapılan, sınava girilmesi için ÜDS şartı olan yan dal sınavında ciddi değişiklikler yapılmış. 6 aydır hazırlandığım yabancı dil sınav şartı kalkmış, 6 ay verdiğim tüm emekler ve fedakarlıklar birden değersizleşmişti. Senede iki defa yapılan sınav, yılda bire düşürülmüştü.

Sonuç olarak benim mesleki adımlarımın yer aldığı hayatımda 1,5 yıl boşa geçmişti. Bir hekim için 1,5 yıl bence çok önemli bir süredir. Burası Türkiye dedim ve yoluma devam ettim, istediğim noktaya benim dışımda gelişen durumlardan dolayı biraz geç de olsa vardım.

Daha önce ÖSYM tarafından yan dal sınavı ekim ve mart aylarında yapılıyordu. Sınavı teke düşürdüler ve 2011 de sınavı temmuz ayında yaptılar. 2012 yılına adım attığımızda ÖSYM sınav takvimini belirledi. 2012 de yapılacak yan dal sınavı yine temmuzda görülüyordu. Birçok hekim arkadaşım da kendisini ona göre ayarlamıştı. İşte yine bir sabaha uyandık, güzel ülkeme günaydın dedik ve bir bakın ne oldu. Temmuz ayında yapılması planlanan yan dal sınavı herhangi bir açıklama yapılmadan kasım ayına alınmıştı.

Dikkat edin 1-2 haftalık bir değişiklik değil, temmuz ayından kasım ayına sınav alındı.

Takıldığım çok önemli iki nokta var. Bunlardan biri, hekimler için çok önemli bir sınavın tarihinin sürekli değiştirilmesidir. İnsanlar hayatlarını planlarken artık hangi tarihe göre planlayacağını bilemez duruma geldiler. Bu sürekli tarih değişikliği hem ÖSYM’nin ciddi bir kurum imajını zedelemesine hem de bu sınava hazırlanan insanların hayatının negatif etkilenmesine sebep olmaktadır.

Bir diğer takıldığım nokta ise bir sabah kalkıyorsunuz ve ciddi anlamda hazırlandığınız, planlar yaptığınız sınav tarihi ileri bir tarihe atılıyor ve herhangi bir açıklama yapılmıyor. Sınava gireceklere nezaketen bir açıklama yapılması gerekmiyor mu?

Sınav tarihlerinin belirlenmesi ve uygulanması, bir insanın hayatını etkileyen çok ciddi bir durumdur. Bu sınavları uygulayan ÖSYM’nin de aynı ciddiyette sınav tarihlerini belirlemelidir ve herhangi bir değişiklikte o sınava girenlere yönelik uygun bir açıklama yapmalıdır.

Çünkü biz hekimler artık belirsizliklerle karşılaşmak ve burası Türkiye her an her şey olabilir demek istemiyoruz.

Sevgi ve Saygılarımla

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

Benzer yazılar

2022-YDUS Uzmanlık Dalı Değişikliği Yerleştirme Sonuçları

2022-YDUS Uzmanlık Dalı Değişikliği yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, yerleştirme sonuçlarına 10 Temmuz 2023 tarihinde saat 15.00’ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. …

Bir cevap yazın