Doçent adaylarından Üniversiteler Arası Kurula Çağrı

Bilindiği üzere doçentlik sınavına başvurular her yıl Ekim ve Nisan aylarında yapılmakta ancak sözlü sınav süreci tam bir belirsizlik arz etmektedir. Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) üç yıl önce aldığı bir prensip kararı ile Nisan ayında başvuranları sonraki yılın Nisan ayına kadar (yani 12 ay içinde), Ekimde başvuranları sonraki yılın Ekim ayına kadar sözlü sınavına alacağını bildirmişti. Bu iyi niyet kararına rağmen yıllardır doçentlik dosyasını veren adaylar ucu açık, belirsiz bir sınav süreç ile karşı karşıyadırlar. Yaşadığımız ve ailelerimize de maalesef yaşattığımız bu gergin süreç çoğu kez gereksiz yere uzadıkça uzuyor.

 

Bu belirsizliğin bizlere verdiği en ciddi sıkıntı ise Ekimde dosyayı verince ekimin son işgününde sonra veya nisanda dosyayı verince nisanın son iş gününden sonra sınava girip başarısız olunduğunda Ekim-Nisan dönemindeki sözlü aşaması için yeniden başvuru süresini kaçırmış olduğunuz için sözlü sınavı için boş yere tam altı ay zaman kaybetmiş oluyorsunuz (Ekim ayında sözlüden kalırsanız aynı ay sözlü sınavı için başvurma hakkınız olduğu için 6 ay sonra Nisan ayında sözlüye yeniden girebiliyorsunu. Ama diyelim ki 1 Kasım günü sözlü sınavına girdiniz ve başarısız olursanız ekim ayı içindeki başvuru süresini kaçırdığınız için en erken nisan ayında (6 ay sonra) sözlü için başvurabilir, bundan da ayrıca 6 ay sonra sözlü sınavına girebiliyorsunuz). Örneğin 2011 ekim döneminde başvuran bizlerin sınav tarihi Kasım ayına sarkarsa, basarisiz olan adayların Ekim 2012 döneminde yeniden başvuru şansı kalmayacak, en erken 6 ay sonra başvuru yapıp 1 yıl sonra yeniden sınava girebileceklerdir.

 

Bu sıkıntıları fark eden ÜAK’ın son iki başvuru döneminde elini çabuk tuttuğu ve adayların jürilerini erkenden açıkladığı ve dosyalarını hızlı bir şekilde jürilere gönderttiği dikkate alındığında jüri üyelerinin 3 aylık değerlendirme süresinin 1 Ağustosta dolduğundan 2011’in Ekim ayında başvuran bizlerin 2012 Ekim’inde rahatlıkla sınava alınabileceğimiz anlaşılmaktadır.

 

Bu mağduriyetin giderilmesinin bir diğer yolu ise eğer sınavlar Ekim-Nisan ayından sonraki aya sarkacaksa ÜAK, Doçentlik sınav yönetmeliğinin 4. maddesini çalıştırarak başvuru tarihlerini sözlü sınavda başarısız olan adayların tekrar aynı dönemde başvuru sansı verecek şekilde ileriye kaydırmasıdır.

 

ÜAK’dan ricamız Ekim döneminde dosyalarını verenleri sonraki yılın ekim ayında, Nisanda başvuranları sonraki yılın Nisan ayında sınava almasıdır. Çok sayıda akademisyenin gerek sosyal, gerekse iş hayatını olumsuz yönden etkileyen bu konunun daha önce ÜAK tarafından alınan kararların uygulanması ile aşılabileceği düşüncesindeyiz.

 

Saygılarımızla…

Bir Grup Doçent Adayı

Benzer yazılar

2023-TUS 1. Dönem: Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı

2023-TUS 1. Dönem Sınavı ile 2023-STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem Sınavı: Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı …

Bir cevap yazın