“Doktora eziyet etmek gerekmiyor”

MİLLİYET’ten Melih Aşık’ın köşesi….
Yine doktorlar…
Mevcut iktidar sağlık alanında çok önemli adımlar attı… Her ne kadar bu sağlık harcamasını bütçenin uzun süre taşıyıp taşımayacağı tartışılıyor ve uygulamaların yabancı tekellerin isteği doğrultusunda yürüdüğü söyleniyorsa da… Şu andaki durum olumlu… Ve halkı memnun ediyor…

Ne var ki, bunun böyle olması iktidarın doktorlara eziyet etmesini gerektirmiyor.
Muayenehaneler için öyle saçma koşullar getirildi ki… Hekimlerin isyan etmemesi mümkün değil…

Bir hekim okurumuz yazıyor:

“- 3 yıl içinde 8 kez yönetmelik değiştirdiler, bunların bir kısmında Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ertesi gün yenisini çıkardılar.

– Esas amaçları, devlette çalışan ve aynı zamanda muayenehanesi olan hekimlerin muayenehanelerini kapatmaktır, ancak yasa Anayasa Mahkemesi’nden döndü, Bakanlık da bunun üzerine imkânsızı isteyen bir dizi fiziki ve mimari koşul getirerek, geçimlerini sadece muayenehaneleri üzerinden sağlayan binlerce hekimin de işyerini kapatmak istiyor.

– Doktorları, tekelleşen özel hastane zincirlerinin patronlarına ucuz iş gücü olarak sunmak istiyorlar.

– Bu yönetmelik bir dizi saçmalık ve mantıksızlıkla doludur. Örneğin, iki veya daha çok hekimin birlikte muayenehanede çalışmalarına izin vermemektedir. Nedenini de bildirmiyorlar.

– Apartmanın daire kapıları, asansör genişlikleri hatta merdiven basamaklarına bile uyulması imkânsız ölçüler getirilmiştir. Böyle binaların olmadığı bilinirken böyle bir yönetmeliği dayatmak, fiilen muayenehanelerin kapatılmasını dayatmaktır.”

Kaybedeceğini bile bile neden mücadele ediyorsun dedi, öleceğini bile bile yaşadığını unutmuştu o an… Bozmadım….
Özdemir Asaf

Benzer yazılar

2023-TUS 1. Dönem: Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı

2023-TUS 1. Dönem Sınavı ile 2023-STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem Sınavı: Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı …

Bir cevap yazın