Anasayfa / HABERLER / Doktorlar En Karizmatik Uzmanlık Branşını Seçti!

Doktorlar En Karizmatik Uzmanlık Branşını Seçti!

Doktorlar en karizmatik uzmanlık branşlarını seçtiler. Her hekimin sadece 1 oy kullanabildiği ve 2 yıl süre ile oylama yapılan ankette ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Doktorların TUS (Tıpta uzmanlık sınavı) için en fazla ziyaret edilen DrTus adlı internet sitesinin yaptığı ankette, üyelerine “En karizmatik branş” sorusu soruldu. 2 yıl süre ile yapılan oylamada ankete toplam 1.518 doktor oy kullandı.  TUS’ta en yüksek puanla girilen dahili branşlar, cerrahi branşların karizmasının gölgesinde kaldığı görüldü. Anket sonuçları mobing, malpraktis, ağır iş yükü ve bir çok olumsuz etkene rağmen cerrahi branşların hala hekimler arasında en karizmatik branş olarak görüldüğünü gösterdi.

anket
(Grafigi Büyütmek için üzerine tıklayın)

En karizmatik uzmanlık branş oylamasında ilk 3 sırayı; 1.sırayı Kardiyoloji, 2.sırayı Plastik Cerrahi , 3. sırayı Kalp Damar Cerrahisi ve 4. sırayı Beyin Cerrahisi uzmanlıkları yer aldı.  Tus’ta yüksek puanla girilen branşlardan Dermatoloji ve Fizik Tedavi gibi branşlar cerrahi branşların epey bir karizma olarak gerisinde kaldığını gösterdi.

Hekimler karizması ne olursa olsun malpraktis konusunda riskli ve iş yükü fazla olan branşlardan hızla uzaklaşmakta. Gelir dağılımları bakımından pek fazla fark olmayan rahat branşlara geçerek daha az riskle çalışmayı tercih etmekteler.

Ankete gitmek için tıklayın…

Hazırlayan: Dr.Rıza Eröksüz

Benzer yazılar

2019-YDUS Başvuruları Başladı! İşte kontenjanlar…

2019 Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2019-YDUS), 22 Aralık 2019 tarihinde uygulanacaktır. Sınava başvurular, 01-11 Kasım 2019 tarihleri arasındadır. ...

Bir cevap yazın