Sağlık çalışanlarından uyarı eylemi

“Yıllardır maaşlar düşük, ne zaman ödeneceği belli olmayan döner sermaye üyelerine muhtaç hale getirildik”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri, ”Performansa Dayalı Döner Sermaye Sistemi” uygulamasının kaldırılması ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi amacıyla uyarı eylemi yaptı.

SES üyeleri, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ve İstanbul tıp fakülteleri, Kardiyoloji Enstitüsü, Diş Hekimliği Fakültesi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde, ”bir günlük uyarı grevi” adı altında eylem yapmak amacıyla toplandı.

Daha sonra gruplar, Yusufpaşa’da Millet Caddesi üzerinde bir araya gelerek, İstanbul Üniversitesinin Beyazıt’taki yerleşkesine kadar yürüdü.

Sağlıkta performans sisteminden vazgeçilmesi, eşitlik ve adalet, emekliliğe yansıyacak güvenceli ücret, taşeron çalışanların kadroya alınması, taşeron çalışmanın yasaklanması taleplerine ilişkin pankart taşıyarak, çeşitli sloganlar atan grup adına, rektörlük binası önünde SES Aksaray Şubesi Başkanı Ersoy Adıgüzel bir açıklama yaptı.

Adıgüzel, sağlık çalışanlarının, yıllardır maaşları düşük tutularak, emekliliğe yansımayan ve ne zaman ödeneceği belli olmayan, oranları idareler tarafından keyfi olarak belirlendiği ileri sürülen döner sermaye ödemelerine muhtaç hale getirildiklerini öne sürdü.

Tam Gün Yasası’nın çıkmasının ardından İstanbul Üniversitesi’nde, kar ve işlem sayısı üzerinden performans ölçümü, buna göre döner sermaye ödemesi yapılmaya başlandığını kaydeden Adıgüzel, bu uygulama sonucu aynı meslek ve hizmet gruplarındakilere farlı ödemeler yapılarak, uçurumlar artırılarak, daha önce verilen döner sermaye oranları düşülerek, eşitsizlik ve ayrımcılık yaratıldığını savundu.

Adıgüzel, hemşire ve doktorların görevi dışında çalışmaya zorlandıklarını, bilgi işlem elemanı haline getirildiğini de ileri sürdü.

Kara ve işlem sayısına dayalı performans sisteminden, ücretlerin büyük bölümünün performansa bağlı hale getirilmesinden vazgeçilmesini ve ek ödemelerin maaşa eklenmesini istediklerini belirten Adıgüzel, ”Güvenceli, insanca yaşanacak, emekliliğe yansıyacak bir ücret istiyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından Adıgüzel ile bir heyet, sorunlarını yetkililere iletti. Grup, daha sonra dağıldı.

Benzer yazılar

2023-TUS 1. Dönem: Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı

2023-TUS 1. Dönem Sınavı ile 2023-STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem Sınavı: Sınava Giriş Belgeleri Erişime Açıldı …

Bir cevap yazın